choroba somatyczna

Choroba – jedno z podstawowych pojęć medycznych; ogólne określenie każdego odstępstwa od pełni zdrowia organizmu. Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia.

Źródło: wikipedia.org


 • "Chorzy psychicznie w Polsce są dyskryminowani"
  Osoby cierpiące na choroby psychiczne są dyskryminowane przez lekarzy i system opieki zdrowotnej - uważają psychiatrzy i przedstawiciele pacjentów. W Sejmie z inicjatywy klubu SLD odbyło się spotkanie poświęcone problemom chorych psychicznie.
 • Mężczyźni długo starają się nie widzieć problemu
  Na zaburzenia erekcji cierpią coraz młodsi mężczyźni. Do seksuologów trafiają nawet osiemnastolatkowie. Średnio co siódmy Polak ma problemy z erekcją. Eksperci nie pozostawiają nadziei - ta liczba będzie wzrastać.
 • Impotencja to również problem wielu młodych mężczyzn
  O słabościach zwykło się nie rozmawiać, bo kto chciałby się przyznać do niemocy...i to seksualnej. Problemy z erekcją, przedwczesny wytrysk lub jego brak, to nie tylko problemy starszych panów. Awaria zdarza się nawet najlepszym. Dlaczego?
 • W Polsce osoby chore psychicznie mają problemy ze znalezieniem pracy
  Zbyt niskie i niedoskonałe finansowanie, stereotypy i brak dostatecznej edukacji społecznej - to główne problemy w realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, na które wskazywali eksperci podczas piątkowego spotkania w kancelarii premiera.
 • Osoby zakażone HIV lub chore na AIDS powinny mieć prawo do kontynuowania swojej pracy
  Większość Polaków (80 proc.) uważa, że osoby zakażone HIV lub chore na AIDS powinny mieć prawo do kontynuowania swojej pracy, a prawie połowa akceptuje zachowanie choroby w tajemnicy przed społecznością - wynika z badań OBOP przeprowadzonych dla Krajowego Centrum ds. AIDS.
 • Jak sobie radzić po usunięciu piersi?
  Wczesna i kompleksowa rehabilitacja gwarantuje najlepsze efekty leczenia nowotworu gruczołu piersiowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza kobiety po operacji nowotworu gruczołu piersiowego na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.
 • sen zmęczenie problem depresja
  Nie liczysz godzin w pracy, znacznie przekraczasz 8-godzinny jej wymiar, chętnie bierzesz nadgodziny? Uważaj, narażasz się na depresję! Tak wynika z naukowych badań.
 • Depresja dopada Polaków. Badania są alarmujące
  Psychologowie i psychiatrzy mają ręce pełne roboty. Najnowsze badania pokazują bowiem, że Polacy są w niezbyt dobrej kondycji psychicznej. Co nas dołuje najbardziej?
 • Prof. Shinya Yamanaka
  Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny prof. Shinya Yamanaka ostrzega przed coraz większą liczbą klinik w różnych krajach oferujących niesprawdzone terapie z użyciem komórek macierzystych.
 • Zaburzenia snu niebezpiczne dla kierowców
  Nadmierna senność oraz zmęczenie kierowcy mogą być przyczyną nawet 3 procent wypadków drogowych. Wykazano, że 25 proc. kierowców ciężarówek przynajmniej raz zasnęło za kierownicą. Istnieje istotny związek między wypadkami ze skutkiem śmiertelnym a występowaniem różnych zaburzeń snu.
 • "Ta istota zmiękczyła moje kamienne serce. Umarła, a wraz z nią umarły moje ostatnie ciepłe uczucia dla ludzkości" - rzucił zrozpaczony Józef Stalin nad trumną swojej młodej żony, Kato. Czy właśnie wtedy zamienił się w bestię? Czy udusił swoją drugą żonę? Zdania historyków są podzielone.
 • Mężczyzna pijący alkohol
  Żyjemy w kulturze, w której picie alkoholu ma duże przyzwolenie społeczne. Bardzo często towarzyszy on spotkaniom towarzyskim o różnej randze. Sprawdź, kiedy alkohol zaczyna stanowić zagrożenie.
 • Przedświąteczny stres
  Do Świąt jeszcze nieco ponad tydzień, a Ty już szalejesz od nadmiaru obowiązków i spraw do załatwienia? Zapytaliśmy psychologa, jak sobie z tym poradzić i nie dać się wpędzić w przedświąteczną depresję. Oto jego rady.
 • Przedświąteczny stres
  Do Świąt jeszcze nieco ponad tydzień, a Ty już szalejesz od nadmiaru obowiązków i spraw do załatwienia? Zapytaliśmy psychologa, jak sobie z tym poradzić i nie dać się wpędzić w przedświąteczną depresję. Oto jego rady.
 • dziewczynka je dziecko posiłek
  „Niejadek” przy stole to źródło stresu dla całej rodziny. Kiedy małe dziecko stale odmawia jedzenia, wspólne posiłki zamieniają się w walkę, która rodzi frustrację malucha i bezradność jego opiekunów. Zaburzenie karmienia to problem, z którym pediatrzy spotykają się niezwykle często.
 • Depresja
  Jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Przypomina o tym Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego. Jego celem jest uświadomienie ludziom, że zaburzenia depresyjne to nie kwestia złego humoru, który sam minie, ale poważna choroba, którą trzeba leczyć. W naszym kraju cierpi na nią około półtora miliona osób.
 • Souvenaid®
  Choroba Alzheimera w największym stopniu doświadcza chorego, ale pośrednio wpływa także na całe jego otoczenie. Na rodzinie i bliskich osoby z chorobą Alzheimera spoczywa bowiem opieka nad nim. Szacuje się̨, że w Polsce 92% chorych na Alzheimera przebywa w domu od początku choroby, aż do jej końca.
 • Alkoholik
  Alkohol jest główną plagą społeczną w Polsce. Około 12 procent ludzi nadużywa go, z czego 600-700 tysięcy jest uzależnionych i wymaga leczenia.
 • Mężczyzna w średnim wieku
  Gorsze samopoczucie, częste wizyty u lekarza, a może miłosne podboje – mężczyzna w różny sposób manifestuje to, że przekroczył czterdziestkę. Niektórzy nazywają takie zachowanie kryzysem wieku średniego i... przechodzą nad tym do porządku dziennego. Tymczasem takie objawy mogą świadczyć o andropauzie, czyli męskim przekwitaniu.
 • Choroba mózgu
  Parkinson to jedna z najcięższych chorób wieku starczego, ale zdarza się, że jej pierwsze objawy pojawiają się jeszcze przed 40. rokiem życia. Dolegliwości z nią związane uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Czy istnieje na nią skuteczny lek? Jak rozpoznać jej objawy? Sprawdźmy.